OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Farnosť Šarišský Štiavnik

Známe osobnosti

PROFESOR DIONÝZ ILKOVIČ

Osobnosť svetovej fyziky. Muž, ktorý vynaložil nesmierne úsilie na vybudovanie dôstojnej základne pre slovenskú vedu a jej prínos pre svetovú vedu.

Narodil sa 18. januára 1907 v Šarišskom Štiavniku v rodine gréckokatolíckeho kňaza Hilára Ilkoviča, kde vyrastal spolu s tromi súrodencami.

Vedec svetového mena, spoluzakladateľ Slovenskej akadémie vied, dekan prírodovedeckej fakulty v Bratislave. Velikán, ktorý objasnil výnimočný prírodný jav, definoval ho ako zákon polarografie a následne ho uviedol do života. Vychoval celú generáciu vedcov. V neprajných časoch bol neoblomným, zásadným a spravodlivým človekom i v tých najťažších životných skúškach. Zásadovosť v myslení     a jednaní mu pripravili nejednu traumu aj v spoločenskej aktivite. Bol presvedčeným kresťanom a to mu vtedajší politický predstavitelia neustále vyhadzovali na oči.  Slúžil, ale riadil sa pritom biblickým citátom „Dajte cisárovi čo je cisárovo a Bohu čo je božie“. Traduje sa aj jeho odpoveď na výtku straníckych funkcionárov, že v nedeľu videli parkovať jeho auto pri kostole františkánov: „Nie som si vedomý toho, že by tam bola dopravná značka Zákaz parkovania“.