ŠARIŠSKÝ ŠTIAVNIK
Obec Šarišský Štiavnik leží v Nízkych Beskydách v strednej časti doliny Radomka v nadmorskej výške 230 m, 15 km južne od okresného mesta Svidník. Vznikla začiatkom 15. storočia na panstve Makovica. Prvou písomnou zmienkou o obci je listina z r. 1414 ("possessio Sawch"), podľa ktorej patrila Cudarovcom. Jej názov bol odvodený od šarišského slova ščavica, čo svedčí o slovenskom pôvode prvých obyvateľov. Koncom 15. stor. bola dedina opustená a koncom 16. stor. dosídlená v rámci valašskej kolonizácie. V obci sa nachádzajú minerálne pramene, pri ktorých boli v 18. storočí postavené kúpele. Minerálna voda pôsobí liečivo pri reumatických ochoreniach, chorobách krvného obehu a črevných chorobách.V roku 1993 bol v Štiavniku daný do prevádzky nový Kúpeľný dom, v ktorom bola zriadená detská ozdravovňa. V súčastnosti žije v obci 292 obyvateľov, z toho 231 obyvateľov je gréckokatolíckeho vierovyznania. V roku 1773 bol v Šarišskom Štiavniku vybudovaný gréckokatolícky drevený chrám. Chrám stal na južnom úpätí vrchu s dnešným názvom Krúžky, severne od doliny riečky Radomka.
Tento drevený sakrálny objekt východného rítu by dnes určite patril do súboru pamiatok UNESCO.
Vznikol ako trojpriestorová, trojvežová zrubová stavba s orientáciou východ-západ. Zrubová konštrukcia bola postavená na vyvýšenej kamennej podmurovke. Kamenný základ vysoký približne 0,5 m vyrovnával sklon terénu, ktorý klesal západným smerom. Najvyššia veža bola na západnej strane, nad babincom. Vežu ukončovala stanová strecha s mohutnou cibuľou, nad ktorou bola osemboká laterna s makovicou a kovovým zdobeným jednoramenným krížom. Rovnaké boli aj strechy lode a svätyne, položené nižšie, vytvárajúc tak vzostupnú úroveň stavby v smere východ-západ. Usporiadanie veží a tvaru pôdorysov svätyne, lode a podvežia jednoznačne svedčia, že chrám bol vybudovaný v rámci tzv. lemkovského architektonického typu. Vstup do objektu viedol zo západnej strany, cez podvežie. Interiér bol presvetlený malými pravouhlými okennými otvormi.
Zaujímavosťou je, že nielen všetky úrovne striech, ale aj zvislé steny, boli pokryté šindľami. Takto vybudovaný chrám nebol od konca 18. stor. prestavovaný, iba opravovaný. Do začiatku 20. stor. sa tak zachoval objekt v pôvodnom stave. Zrejme pre poškodenie v 1. svetovej vojne, alebo zlý stavebno-technický stav ho v r. 1928 zbúrali.
Ešte predtým sa začalo so stavbou nového chrámu, ktorého dokončenie je datované na rok 1928. Po tomto roku sa rozhodli starý chrám zbúrať. Ostala z neho len malá zvonica, vyskladaná z rozobratého materiálu a zakrytá cibuľovou strechou, pôvodne zo svätyne. Je to osemuholníková konštrukcia postavená na kamenných základoch, vertikálne je obitá drevenými šindľami.
Predmety vnútornej výzdoby dreveného chrámu ikonostas, naprestolná ikona, žertveníky, bohostánok, drevený trojramenný svietnik a zlatá čaša, všetko z 2 pol. 18. stor., boli rekonštruované a prenesené do nového chrámu. Chrám stojí dodnes v blízkosti miesta drevenej cerkvi. Vybudovaný bol v štýle ukrajinského baroka na pôdoryse gréckeho kríža. Aj keď je novší, má svojou zaujímavou architektúrou cenné miesto medzi sakrálnymi objektami na Slovensku. Je zasvätený sv. Michalovi archanjelovi.
Najskvostnejšími predmetmi interiéru chrámu sú ikonostas, naprestolná ikona, žertveníky, bohostánok, trojramenný svietnik a zlatá čaša z 2 pol. 18.st. Ikonostas je bohato zdobený prevažne modrozelenou farbou. Ikony sú písané na dreve. Zaujímavo je komponovaná naprestolná ikona pozostávajúca z troch obrazov, na ktorých je zobrazená golgotská tragédia. Kristus na kríži v osobitnom ráme a pod krížom dve postavy, tiež zobrazené individuálne. Všetky tri obrazy sú v dekoratívnej barokovej stene oltára.
Ikonostas, naprestolná ikona, žertveníky, bohostánok (NKP) boli v roku 1990 - 1991 čiastočne reštaurované. Pre nedostatok financií však boli reštaurátorské práce vykonávane etapovito. Ikonostas bol tak na pôvodné miesto v chráme montovaný priebežne. Keďže medzi jednotlivými etapami boli časové odstupy, reštaurované pamiatky ikonostas, naprestolná ikona, žertveníky, bohostánok, drevený trojramenný svietnik boli plne využívané na liturgické účely a stali sa súčasťou mobiliáru chrámu až v roku 2008.
BEŇADIKOVCE
Beňadikovce ležia v Nízkych Beskydách v doline horného toku rieky Radomka, v strede obce 260 m. n. m. .Vznikli v druhej polovici 14. stor. a názov nesú po zakladateľovi Beňadikovi Cudarovi, vladárovi Makovice. Podľa Listiny Jágerskej kapituly, ktorej originál je v Maďarskom krajinskom archíve v Budapešti, najstarší písomný zápis je z 12. apríla 1414. Pôvodný názov bol Benedukwagasa - Beňadikova Poruba. Názov vyjadruje, že obec vybudovali osadníci užívajúci zákupné právo spolu so šoltýsom Beňadikom.
V krajinskom archíve v Budapešti je zachovaný najstarší doklad o drevenom chráme v Beňadikovciach z roku 1492. V roku 1600 bol v obci farský chrám zasvätený sv. Michalovi archanjelovi a obec bola farnosťou, v ktorej pôsobili dvaja kňazi. Drevený chrám bol v obci až do 19 storočia. V bohoslužobnej knihe z r. 1746 sa tiež uvádza, že miestny chrám bol zasvätený sv. Michalovi archanjelovi. Podľa rukopisného schematizmu, v roku 1788 žilo v Beňadikovciach 310 gréckokatolíckych veriacich. Kedy farnosť zanikla nevedno. Pôvodný chrám je postavený v barokovom štýle v roku 1817 a zasvätený je Ochrane Panny Márie. Chrám má jednoloďovú stavbu s polkruhovým uzáverom svätyne a do štítového priečelia postavenú rovnú vežu. Hlavný oltár pred ktorým je ikonostas klasického štýlu zo zač 19 stor. má baldachýnovú formu. V roku 1962 bola reštaurovaná vnútorná časť chrámu. V roku 1966 a neskôr 1994 vonkajšia časť chrámu a v roku 2004 interiér aj exteriér. Chrám mal pôvodne tri veže pokryté šindľom. V roku 1907 následkom požiaru bol zrekonštruovaný do dnešnej podoby s jednou vežou.
Podľa posledného sčítania žije v obci 282 obyvateľov, z toho 203 gréckokatolíckych veriacich.
Beňadikovce v súčastnosti sú filialnou obcou farnosti Šarišský Štiavnik.
FARSKÁ BUDOVA
V obci Šarišský Štiavnik je farský úrad ktorý cez dvadsať rokov bol sídlom okresného dekana. Farská budova slúžila kňazom vo farnosti vyše sto rokov. Nakoľko táto farská budova bola v zlom technickom stave, posledná oprava bola vykonaná v rokoch 1979-1980, veriaci sa rozhodli započať výstavbu novej gréckokatolíckej farskej budovy s pastoračným centrom.
S výstavbou farskej budovy sa začalo v jari roku 2008.
Výstavba budovy a pastoračného centra bola ukončená v roku 2011 a následne posvätená Mons. Jánom Babjakom SJ prešovským arcibiskupom a metropolitom.
DOM NÁDEJE
Obec odkúpila budovu bývalej cirkevnej školy, ktorá bola následne zrekonštruovaná na Dom nádeje a posvätená arcibiskupom a metropolitom
Mons. Jánom Babjakom, SJ v roku 2008.
KAPLNKA PRESVÄTEJ BOHORODIČKY
Na chotári farnosti sa nachádza kaplnka. Kaplnka je zasvätená Presvätej Bohorodičke.
Jej vznik sa datuje na rok 1968.
GRÉCKOKATOLÍCKY CHRÁMOVÝ ZBOR SV. MICHALA
V ŠARIŠSKOM ŠTIAVNIKU
Keď sa povie ,,východná cirkev“ príde nám na myseľ nádherný chrám. Predstavíme si ikonostas, v ktorom sú namaľované čí skôr ,,napísané“ obrazy s postavami svätcov a výjavmi zo života Krista. Vôňa kadidla a tajomná atmosféra, to všetko nám príde na myseľ, ale v prvom rade nám zaznie v ušiach a našu dušu oblaží prekrásny chrámový spev.
Východní kresťania sú po celom svete známi svojou láskou k spevu, ktorý je dôležitou súčasťou ich cirkevných obradov a bohoslužieb.
Zbor pri chráme sv. Michala bol založený v roku 2006.
Pohnútkou k založeniu zboru bola skutočnosť, že vo farnosti nebolo kantora a tejto zodpovednej úlohy sa napriek prosbe kňaza nikto nechcel podujať. Vo farnosti bolo nevyhnutné riešiť doprovod liturgických slávení spevom, preto po dohode o. Blažeja sa zišlo približne desať ľudí s vynikajúcim hlasovým fondom na prvú skúšku. Nasledujúce dni sa štyrikrát v týždni táto skupina nadšencov stretávala na farskom úrade, aby svedomito pripravila prvú svätú liturgiu. Podmienky stretávania a samotný nácvik neboli jednoduché, treba oceniť nesmiernu obetavosť. Odriekanie si pohodlia, oddychu, stretávania v zimných mesiacoch. Mnohí členovia dochádzali na skúšky priamo z práce.
Po pravidelných nácvikoch, neoblomnosti a obetavosti týchto ľudí
v súčastnosti pod vedením Mgr. Anny Rebjákovej zbor prispieva svojím spevom ku skrášleniu liturgických obradov a cirkevných slávností vo farnosti. Postupne sa rozrástol a dnes v ňom pôsobí 21 členov.
Repertoár:
Sv. liturgia v cirkevnoslovanskom jazyku
a v slovenskom jazyku – viachlas
Menlivé časti sv. liturgie
Samohlasy
Liturgia VPD v cirkevnoslovanskom
a taktiež slovenskom jazyku
Mariánske piesne
Príležitostné náboženské piesne
Odpustová pieseň k sv. Michalovi
Pobožnosti, molebeny, akatisty. obrady posviacok
Gréckokatolícky chrámový zbor sv. Michala vznikol zásluhou ľudí milujúcich východný liturgický spev a tradície svojej cirkvi.
Zakladateľ zboru:
o. Blažej Rebják
Vedúci - dirigent:
Mgr. Rebjáková Anna
Vedúci hlasov:
Soprán:
Adamečková Eva
Alt:
Baková Mária, Tyčová Daniela
Tenor:
Ivančo Ján
Bas:
Baka Mikuláš
Členská základňa zboru:
Soprán
Adamečková Eva
Adamečková Emília
Labancová Mája
Ivančová Marta
Saloňová Monika
Lesňáková Vladislava
Alt
Baková Mária
Tyčová Daniela
Pivovarníková Ľudmila
Adamečková Mária
Billá Anna
Červeňáková Helena
Zeherová Lenka
Makarová Anna
Leščíková Irena
Tenor
Ivančo Ján
Tyč Michal
Adamečko Andrej st.
Bas
Baka Mikuláš
Potičný Jozef
Baka Ján
DETSKÝ A MLÁDEŽNÍCKY ZBOR FARNOSTI
Spevácky mládežnícky zbor pri chráme sv. Michala v Šarišskom Štiavniku vznikol v roku 2006 za pôsobenia duchovného otca Blažeja Rebjáka. Mladí sa stretávali zo začiatku na skúškach viackrát v týždni. Neskôr každú sobotu. Svojím spevom obohacovali sväté liturgie.
Postupom času sa v zbore vystriedali viacerí mladí ľudia, ktorí radi spievajú pre Boha i pre ľudí.
Od roku 2007 sa zbor zapája do koledy Dobrej noviny. Počas cirkevného roka vedie v pôstnom období krížové cesty, vo vianočnom období pripravuje jasličkové pobožnosti, vianočné akadémie, mládež vedie rozjímavé sv. ružence, sv. liturgie mikulášske a svojím spevom doprevádza vysluhovanie sviatostí.
Okrem spievania piesní na sv. liturgiách zbor vystupuje príležitostne na akciách organizovaných obcou.
Zakladateľ a vedúci zboru :
Mgr. Rebjáková Anna 2006
Zástupca:
Hicová Alena 2006- 2008
Lesňáková Vladislava 2009-2011
Chomová Kristína 2012
Členská základňa zboru 2006 - 2008:
Surdeniková Lenka
Adamečková Mária
Ivančová Mirka
Ivančová Katka
Tyč Michal
Pivovarník Tomáš
Hicová Alena
Saloňová Veronika
Gulová Simona
Chomová Dáša
Jaroščaková Nikoleta
Vaňková Zdenka
Pazinová Erika
Kurilová Andrea
Členská základňa zboru 2009 -2011:
Lesňáková Vladislava
Adamečková Eva
Oreničová Dominika
Chomová Kristína
Oreničová Kristína
Gulová Bibiána
Chomová Dáša
Členská základňa zboru 2012
Chomová Kristína
Adamečková Andrea
Oreničová Timea
Mikčová Kristína
Rebják Blažej
Mikčová Nikola
Škopová Adriana
Kačmárová Zuzana
Rebjáková Monika
Kimák Dominik
Mikčo Adam
Orenič Dávid
Rebjáková Anička
Nácvik zboru v pastoračných priestoroch farského úradu
Sobáš vo farnosti 2008
Dobrá novina 2008
Jasličková pobožnosť Beňadikovce 2009
Krížová cesta
Dobrá novina 2013
Duchovný program pri príležitosti Úcty k starším
Jasličková pobožnosť Šarišský Štiavnik 2015